Kovo 16 d., daugiau nei prieš 27 metus, Lietuvoje pradėjo veikti GSM mobiliojo ryšio tinklas. Tai buvo skaitmeninės mobiliojo ryšio eros Lietuvoje pradžia. GSM technologija yra daugelio šiuolaikinių judriojo ryšio technologijų pagrindas, o duomenų perdavimo greitis judriojo ryšio srityje per pastaruosius kelis dešimtmečius padidėjo daugiau kaip 3000 kartų.

pirmasis oficialus pokalbis naudojant GSM technologiją tarp tuometinio susisiekimo ir informatikos ministro Gintauto Žintelio ir bendrovės "Omnitel" pirmininko Juozo Kazicko

1995 m. kovo 16 d. įvyko pirmasis oficialus pokalbis naudojant GSM technologiją tarp tuometinio susisiekimo ir informatikos ministro Gintauto Žintelio ir bendrovės "Omnitel" pirmininko Juozo Kazicko. Per pastaruosius 27 metus mobiliųjų telefonų rinka patyrė radikalių pokyčių. Užuot mokėję už kelių minučių pokalbį, dabar žmonės gali neribotai kalbėtis ir naudotis išmaniaisiais telefonais, kurie yra tokie pat galingi kaip asmeniniai kompiuteriai. Mobiliojo ryšio paslaugos tapo neatsiejama kiekvieno žmogaus gyvenimo dalimi.

2002 m. Lietuvoje mobiliaisiais telefonais naudojosi daugiau žmonių nei fiksuotojo ryšio telefonais. Iki 2005 m. dauguma gyventojų turėjo mobiliuosius telefonus.

Pirmąjį GSM skambutį pasaulyje 1991 m. kovo 27 d. atliko Suomijos operatorius "Radiolinja". Pirmasis komercinis GSM skambutis įvyko 1991 m. liepos 1 d.

GSM technologija taip pat buvo sukurta taip, kad būtų galima perduoti duomenis, tačiau jos greitis buvo tik 9,6 Kb/s. Tokiu greičiu vidutinę išmaniuoju telefonu padarytą nuotrauką galėjote išsiųsti per pusvalandį. Tačiau per pastaruosius 20 metų judriojo ryšio tinklo sparta padidėjo daugiau nei 3000 kartų, tad įsivaizduokite, jei panaši pažanga būtų pasiekta ir kitose srityse.

2G standartas buvo tobulinamas ir 2001-ųjų pabaigoje jau atsirado 3G (UMTS) ryšys, suteikęs galimybę perduoti duomenis iki 384 Kb/s sparta. Dabartinės 3G stotys leidžia pasiekti iki 21 Mb/s greitį.

3G standartas buvo tobulinamas ir 2001-ųjų pabaigoje jau atsirado 4G (LTE) ryšys, suteikęs galimybę perduoti duomenis iki 1 Gb/s sparta. Dabartinės 4G stotys leidžia pasiekti iki 300 Mb/s greitį. Tuomet vaizdo skambučiai taip pat ir neprigijo, tačiau žmonių apetitas mobiliajam internetui kasdien auga.

4G ryšys 2009 metais leido operatoriams ne tik pasiūlyti mobiliojo interneto namuose planus, bet ir patobulinti kitas paslaugas. Pavyzdžiui, 4G technologija leido pajungti daugiau nei vieną įrenginį viename plane (angl. multi-device connectivity). Taigi, namuose turėdami 4G ryšį, galėjome jungtis prie interneto ne tik telefonu, bet ir kompiuteriu, televizoriumi ar netgi žaidimų konsolėmis.

5G technologija yra naujausia ir pažangiausia mobiliųjų telekomunikacijų technologija. Ji suteikia daug galimybių, įskaitant didesnį duomenų perdavimo greitį, mažesnį vėlavimą ir didesnį tinklo patikimumą. Dėl to ji idealiai tinka tokioms taikomosioms programoms kaip virtualioji realybė, autonominės transporto priemonės ir išmanieji miestai. 5G taip pat gali suteikti galimybę teikti naujas paslaugas ir kurti naujus verslo modelius. Pavyzdžiui, jis gali būti naudojamas nuotolinei sveikatos priežiūrai realiuoju laiku teikti arba palengvinti naujo tipo pramogas ir socialinę sąveiką.

Taigi, apibendrinant galima pasakyti, kad per pastaruosius 27 metus mobiliosios technologijos nuėjo ilgą kelią. Nuo labai mažo greičio iki naujausios ir pažangiausios 5G technologijos - ji iš esmės pakeitė mūsų ryšio būdus ir galimybes naudotis savo įrenginiais. Įdomu pagalvoti apie visas naujas galimybes, kurias suteiks 5G, pavyzdžiui, didesnį duomenų perdavimo greitį, mažesnį vėlavimą ir didesnį tinklo patikimumą. Nekantraujame pamatyti, kas bus toliau!